Tudástár

Drágább a könnyűszerkezetes ház biztosítása?

Könnyűszerkezetes épületek egyre népszerűbbek Magyarországon, azonban mielőtt elhatározzuk, hogy szerelt technológiás házat építünk, fontos mérlegelnünk, hogy nem minden biztosítási társaság kezeli azonos szinten a hagyományos téglaépületekkel. – Hívja fel a figyelmet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) közleményében.

Az ingatlanpiacon egyre népszerűbbek a gyorsházak, és hazánkban is egyre nagyobb kereslet jelentkezik a jó minőségű készházak iránt. A könnyűszerkezetes házak kétféle módszerrel készülhetnek. Az egyik ilyen módszer, hogy a helyszínen összerakják a fából vagy fémből készült vázat, a másik pedig, hogy üzemekben készült előregyártott panelekből építik meg. Az építőiparban több tényező miatt is egyre nagyobb a kapacitáshiány. Ennek is köszönhető, hogy egyre többen döntenek a könnyűszerkezetes technológia mellett, amivel akár néhány hónap alatt elérhető a kulcsrakész állapot. Ez az ág olyannyira növekedésnek indult, hogy a korábban 3,5%-ot képviselő arány mára ott tart, hogy csaknem a 20%-ot is eléri a könnyűszerkezetes házak aránya az újonnan épült családiházakat tekintve (az ÉVOSZ-MAKÉSZ adatai alapján).

Magyarországon tíz biztosító jelezte, hogy könnyűszerkezetes (fa, fémszerkezetes, SIP) házakra köthető biztosítás társaságuknál. Négynél ezek közül nincs olyan feltétel, aminek külön meg kell felelni egy könnyűszerkezetes ingatlannak egy hagyományossal szemben. Egyik társaság azonban kijelentette: a mobil házak nem szolgálnak fedezetként náluk. Olyan biztosítók is vannak a piacok, ahol különböző limitációk érvényesek a könnyűszerkezetes házakra, például betörés vagy vízkárra vonatkozóan. Egyes társaságoknál pedig a falazatot veszik figyelembe az ajánlott biztosítási összegnél, de joga van a szerződő félnek nagyobb mértékű biztosítási összeget is kiszabni. Volt olyan társaság is, ahol azt jelezték, hogy káresemény esetén megvizsgálhatják, hogy szakszerűen lett-e kivitelezve az épület. A legtöbb társaságnál nem befolyásolja a biztosítás díját az épület kora, de van, ahol ez is egy olyan szempontnak, ami drágító tényezőnek számít. Tehát mindenképp előny, ha újabb az adott épület.

Sok helyen belefuthatunk olyan írásokba, ahol azt állítják, hogy a könnyűszerkezetes házak után magasabb biztosítási díjat kell fizetni, mint a hagyományosok után. Azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy a magyarországi biztosítók gyakorlata alapján ez egyáltalán nem általános. Négy nagyobb társaság is arról számolt be, hogy a különböző falazatú ingatlantulajdonosoknak nem kell magasabb díjat fizetniük. Olyan társaság is akad, ahol felhívják a figyelmet, hogy falazattól függően nagyobb kockázatot rejthetnek az épületek. Például tűzveszélyesség szempontból nagyobb kockázati tényező, ha fából készült az épület, ezért magasabb díjat kell fizetni a biztosításért.

Forrás:

Portfolio (2022)

SteelRex könnyűszerkezetes épület rajz

Felkeltettük az érdeklődését?

Küldje el adatait és felvesszük Önnel a kapcsolatot!

Kérem adja meg a nevét
Kérem adja meg a telefonszámát
Kérem helyesen adja meg a telefonszámát
Kérem adja meg az e-mail címét
Az adatvédelmi tájékoztató elfogadása kötelező