Lakáshitel könnyűszerkezetes házra? Lehetséges!
A folyamatosan növekvő ingatlanárak egyre inkább arra sarkallják az embereket, hogy a hagyományos tégla házak helyére olcsóbb alternatívát találjanak. Az USA és a Skandináv államokban elterjedt könnyűszerkezetes épületek egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek hazánkban is, mivel a fa vagy fémszerkezetes házak sokkal költséghatékonyabbak és egyszerűbbek, mint a klasszikusan téglából épült házak.
Első lépésként szeretnénk tisztázni a fogalmakat, hogy mit is jelent valójában a könnyűszerkezetes ingatlan. Fontos ezt megtennünk, mivel a hétköznapi szóhasználatban hajlamosak több ingatlantípust is ebbe a kategóriába sorolni. A könnyűszerkezetes házak fa- vagy acélszerkezetes házak (fémszerkezetes házak), de manapság a teljes helyiségmagasságú, előregyártott, fa vázú épületeket értik ezalatt.
Talán a legfontosabb leszögezni, hogy a mobilházak és a konténerházak nem tartoznak a könnyűszerkezetes ház kategóriába. Ezek mind külsőjüket, mind céljukat tekintve nagyban eltérnek. A könnyűszerkezetes házak ugyanúgy néznek ki, mint a hagyományos téglaépítésű házak, viszont olcsóbb őket felépíteni és hamarabb elkészülnek, hiszen a ház szerkezete és/vagy panelei a helyszínen kerül összeszerelésre.
Felmerülnek azonban a kérdések: Elfogadnak a bankok fedezetként könnyűszerkezetes házat? Ha nincs elegendő saját forrás, hogyan viszonyulnak a bankok/hitelintézetek a könnyűszerkezetes ingatlanok finanszírozásához?
Az OTP Bank a szerkezetekre vonatkozóan nem fogalmaz meg megkötéseket. Sőt akár vályogházra is felvehetünk hitelt, és vagyonbiztosítás köthető rá, ha a bank forgalomképes ingatlanként határozható meg az értékmegállapítás alapján.
Budapest Bank: Minden olyan könnyűszerkezetes lakóingatlanra, ami rendelkezik ÉME/ETA tanúsítvánnyal vagy teljesítménynyilatkozattal felvehető lakáshitel, valamint építési hitelt is lehet igényelni rájuk. Olyan esetekben viszont ahol nincs teljesítménynyilatkozat vagy ÉME/ETA tanúsítvány, egyedi elbírálás történik.
A CIB Bank is hasonlóan elfogadja fedezetként a könnyűszerkezetes házakat fedezetként az ingatlan értékbecslés alapján, amennyiben a megfelelő dokumentumok benyújtásra kerültek. Nincs semmilyen kizáró ok a könnyűszerkezetből adódóan.
Az MKB Banknál sincs kizáró ok amiatt, hogy egy szerződésbe bevont ház könnyűszerkezetes.
A Takarékbanknál sem kizáró ok a könnyűszerkezet, viszont ahhoz, hogy fedezetként bevonják a hitelszerződésbe, minden esetben értékbecslés szükséges.
Végül a K&H Bank is a korábban említett bankokhoz hasonlóan a mindenkori jogszabályok betartásához köti a könnyűszerkezetes lakóház fedezetként való elfogadását. Abban az esetben, ha építés alatt álló új ingatlan finanszírozásáról van szó, minden esetben be kell mutatni az éppen aktuális előírásoknak megfelelő ÉME/ETA/NMÉ engedélyt, ami az építési engedélyezési dokumentáció része.
CSOK-ot is felvehet könnyűszerkezetes házra
Információink alapján tehát a bankoknál nincs akadálya annak, hogy jelzáloghitelt vegyünk fel könnyűszerkezetes ház építésére vagy vásárlására, ha az ingatlan megfelel az aktuális előírásoknak és értékbecslő által is jóvá lett hagyva a tranzakció. Állami támogatás is segítségünkre lehet, ha könnyűszerkezetes házat szeretnénk, ugyanis a CSOK-nál nincs szerkezeti megkötés az ingatlanra nézve, tehát fémszerkezetes házat is építhetünk.
A hagyományos szerkezetű házaknál több szempontból is költséghatékonyabbnak bizonyulnak a könnyűszerkezetes házak, mivel kevesebb alapanyagból készül és felfűtése is olcsóbb. Biztosítás tekintetében azonban némileg magasabb árral kell számolnunk, mint egy téglaháznál, ez éves szinten néhány tízezer forinttal növelheti a biztosítási díjat, ha a fémszerkezetes ház mellett döntünk.
Forrás:
hvg (2021)