Könnyűszerkezet? Gyorsház? Készház? Mi a különbség?
Sokan hajlamosak szinonimaként használni a könnyűszerkezet, gyorsház és készház szavakat, azonban van minimális eltérés közöttük. Az alábbiakban szeretnénk kicsit tisztázni ezeket a könnyűszerkezethez tartozó fogalmakat.
Könnyűszerkezet
A könnyűszerkezetes gyűjtőfogalom alá tartozik minden olyan épület, aminek a szerkezeti súlya nem éri el a 300kg/négyzetmétert. Anyagát tekintve pedig az acélvázas és a fából készült szerkezetek számítanak a könnyűszerkezet kategóriájába. Mind a készház és mind a gyorsház egyaránt könnyűszerkezetes épületnek számít, hiszen mindkét típus megfelel az előírásoknak a súlyát tekintve, valamint a szerkezete anyaga is acélból és fából készül. Az építési folyamat azonban különbözik.
Készházak
A készházak és a gyorsházak közötti legnagyobb különbség, hogy a készházak előregyártott panelekből vannak összeállítva. Az ilyen panelek előre egyeztetett tervek szerint készülnek, majd szállítják ki a gyárból az építkezésekre. Mivel előre el vannak készítve a panelek, így az építkezés helyszínén már nem módosíthatóak, ott csak az összeszerelés történik meg. Az készházak paneleinek összeszerelése egy gyors folyamat, néhány nap alatt elvégezhető folyamat.
Gyorsház
A gyorsházak a készházaknál rugalmasabb megoldást jelentenek, ugyanis a gyorsházak nem előregyártott panelekből készülnek. A fa- vagy fémváz összeállítása a helyszínen történik, így a készházakkal ellentétben a tervek akár a helyszínen is módosíthatóak. A gyorsházak elkészülése néhány hónapot vesz igénybe.
Forrás:
Ingatlan.com (2022)